Keramika

 

 

Ručně vyráběná keramika s motivy nejrůznějších listů, větviček nebo vážek je zjevně inspirována přírodou. Pokud rádi  v přírodě trávíte čas a chcete mít kousek z ní i ve svém domově, určitě si keramiku z mého ateliéru zamilujete.

 

Hrnečky, misky nebo vázy a květináče nesou zřetelnou inspiraci brdskými lesy, v jejichž stínu vznikají. Všechny mé výrobky jsou zdravotně nezávadné.

 

_DSC0101

 

Za každým vyrobeným kouskem je několik hodin práce. Nejdřív si musím připravit hlínu, uhníst ji jako těsto, aby získala tvárnost.

Dalším krokem je vytvořit z nevzhledné hroudy tvar hrnečku, misky nebo třeba talíře. Není to jednoduché, hlína se rukám člověka nepoddá jen tak. Když vyladím konečný tvar, výrobek musím nechat nějakou dobu zaschnout. Důležité je nepropásnout správný okamžik - hlína nesmí být ani příliš mokrá a měkká, ani suchá a tvrdá. V létě stačí pár hodin, v zimních měsících to trvá i několik dní.

Pak přichází na řadu zdobení. Modeluji a lepím lístečky, hrnečkům ouška, vyřezávám a vyškrabuji strukturu, zahlazuji a zdrsňuji... V této fázi každý výrobek vylaďuji tak dlouho, dokud nejsem s jeho vzhledem maximálně spokojená.

Výroba keramiky je hodně o trpělivosti. Čekání na to, až bude výrobek dostatečně vysušený k vypálení, trvá několik týdnů

Při prvním výpalu jsou výrobky v peci vystaveny teplotě okolo 900°C. Konečně se můžou pokrýt vrstvou glazury, já volím hlavně přírodní odstíny.

Druhý výpal už probíhá při teplotách okolo 1200°C. Teď teprve hlína získává tu správnou pevnost a odolnost. Opět je to o trpělivosti, samotné vypalování trvá asi patnáct hodin, stejnou dobu se pak musí počkat, než pec vychladne.

 

 ------------------------------------------------------------------------------------

 

Využívám různé techniky výroby - točení na kruhu, modelování nebo vymačkávání. 

 

 

Zpět do obchodu